DVB-T2 - Nový formát pozemního televizního vysílání

DVB-T2 H.264 - nový standart televizního vysílání. Je to technicky vylepšená verze prvního digitálního systému DVB-T. V tomto kodeku se u nás vysílat nebude !

DVB-T2 H.265/HEVC ( High Efficiency Video Coding ) - nový vysílací standard s úspornějším kódováním, který snižuje datový tok při zachování porovnatelné obrazové kvality v porovnání se starším kodekem H.264
Tento standard bude používán v české republice

PROČ SE PŘECHÁZÍ Z DVB-T NA DVB-T2 - důvodem modernizace přenosu TV vysílání je nutnost reagovat na prudký nárust poptávky po rychlém mobilním internetu LTE. Pro potřeby mobilních operátorů je potřeba uvolnit další pásmo. V prvním období se pro nové digitální technologie uvolnilo pásmo od 60-70kanálu, nyní přichází uvolnění pásma od 50-60kanálu. Menší prostor pro televizní vysílání vyžaduje modernější technologie s novými kompresními standarty, které zmenšují objemy přenášených dat.
Bez přechodu na DVB-T2 by nebylo možné přejít z klasického SD vysílání (staré CRT televize) na moderní Full HD a později Ultra HD vysílání, které podporují nové ploché TV, kterými je vybavena většina našich domácností.

TERMÍN PŘECHODU NA DVB-T2 HEVC - úplný přechod na DVB-T2 je naplánován na 1.února 2021, tím bude vypnuto vysílání ve starém systému DVB-T.
Přechod bude naplánován postupně, starý a nový systém poběží vždy nějakou dobu současně.
Tento přechod se netýká domácností, které přijímají kabelovou, nebo satelitní televizi

KOMPATIBILITA TELEVIZORŮ
Bohužel ne všechny televizní přijímače, které jsou označeny logem DVB-T2 jsou schopny přijímat DVB-T2 HEVC. Některé modely prodávané kolem roku 2014, mají tuner DVB-T2 ale jiný kodek H.264 AVC. Jen malé procento těchto starších přijímačů je vybaveno čipem, který po přehrátí firmwaru bude umět zpracovat nový kodek HEVC. Velká část starších přijímačů tento kodek umět nebude a bude nutno k nim po roce 2020 dokoupit DVB-T2 HEVC settopbox.


Zde se dozvíte, jak je na tom Váš televizor